Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Blog wpisy
BOŻE CIAŁO
BOŻE CIAŁO

Najświętszy Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej Kościół czci w każdej Mszy Świętej. W Wielki Czwartek obchodzimy rocznicę ustanowienia Eucharystii, ponieważ radosne wspomnienie ostatniej wieczerzy tłumiło rozważanie męki Chrystusa ustanowiono osobne święto, którego celem jest publiczne wyznanie wiary w obecność Pana naszego,  Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci należnej i uwielbienia, podziękowanie za łaski płynące przez ten Sakrament i przebłaganie Go za zniewagi wyrządzone przez słabość, oziębłość naszą i bluźnierstwa niewiernych.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia tego święta były mistyczne wizje bł. Julianny, zakonnicy i pustelnicy z Belgii. Jako młoda dziewczyna  widziała księżyc skażony ciemną plamą. Otrzymała wyjaśnienie tego zjawiska, że brakuje w roku kościelnym święta ku czci Eucharystii. Jeśli ono zostanie wprowadzone, księżyc zaświeci pełnym blaskiem. Początkowo obchodzono to święto w Belgii, a w 1264 roku papież Urban IV rozszerzył je na cały Kościół łaciński i ustalił datę na czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Oficjum i mszę ułożył św. Tomasz z Akwinu.

Procesja eucharystyczna, która ma miejsce podczas tego święta, jest publicznym wyznaniem wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu. Należy podkreślić, że najważniejszą formą pobożności eucharystycznej jest Ofiara Mszy Świętej, która prowadzi do Komunii Świętej, sakramentalnej i duchowej. Udział w samej procesji nie czyni zadość obowiązkowi uczestnictwa w tym dniu we Mszy Świętej.

Infolinia:

Telefon: 500 719 181

Email: ksiegarniawejherowo@gmail.com

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl