
Adwent w Kościele katolickim to czas na duchowe przygotowanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, a także czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Adwent zaczyna się od czwartej z kolei niedzieli poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia. W obecnym 2023 roku Adwent rozpocznie się 3 grudnia, a zakończy się 24 grudnia i będzie trwał 21 dni. Adwent jest okresem rozpoczynającym kolejny rok liturgiczny. Liturgia kościoła dzieli adwent na 2 części. Pierwsza trwa od początku do 16 grudnia włącznie, druga część trwa od 17 do 24 grudnia. Pierwsza część ma na celu przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa u końca czasów, natomiast druga część jest bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości Bożego Narodzenia.
Z Adwentem związane są różne symbole i zwyczaje. Jednym z nich jest wieniec adwentowy zrobiony z gałązek drzewa iglastego, na którym umieszczone są 4 świece. Każda ze świec symbolizuje kolejną niedzielę Adwentu. W kościołach zapalane są kolejno świece w każdą niedzielę adwentu podczas Mszy świętych. W domach świece są zapalne w każdą niedzielę adwentu, a także w dni powszednie podczas wspólnej modlitwy, rozważań. Każda ze świec ma swoją nazwę i znaczenie:
„Świeca Proroka” (Świeca Nadziei) – zapalana w I Niedzielę Adwentu symbolizuje proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Mesjasza.
„Świeca Betlejem” (Świeca Pokoju) – zapalana w II Niedzielę Adwentu na pamiątkę miejsca, w którym narodził się Zbawiciel.
„Świeca Pasterzy” (Świeca Radości) - zapalana jest w III Niedzielę Adwentu i przypomina pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Jezusa i ogłosili światu „radosną nowinę”. Niedziela ta nosi nazwę Gaudete („Radujcie się”), dlatego świeca ma radosny, różowy kolor.
„Świeca Aniołów” (Świeca Miłości) - zapalana jest w IV Niedzielę Adwentu i symbolizuje Aniołów, którzy objawili się pasterzom w grocie betlejemskiej, ogłaszając im narodziny Dzieciątka Jezus.
Kolejną tradycją są Roraty, msza św. w okresie adwentu celebrowana o wschodzie słońca. Roraty należą do jednych z najstarszych i najbardziej ulubionych przez lud nabożeństw ku czci Matki Bożej. Podczas Rorat, które są mszą wotywną dla Najświętszej Maryi Panny, zapala się dodatkową świecę - roratkę, która symbolizuje obecność czuwającej Maryi. Maryja, na wzór jutrzenki, która wyprzedza światło słoneczne dnia, poprzedziła przyjście na świat "Światłości świata"- Jezusa Chrystusa. Świecę ku czci Matki Bożej tzw. domową Roratkę można zapalać również w domu podczas modlitw czy rozważań adwentowych. Na msze roratnie dzieci przychodzą z zapalonymi lampionami. Przed Mszą św. wyłączone są wszystkie światła elektryczne. Palą się jedynie świece na ołtarzu i lampionu w rękach dzieci, które odprowadzają kapłana do ołtarza. Po rozpoczęciu nabożeństwa podczas śpiewu "Chwała na wysokości Bogu" w kościele zapalają się światła i gasną lampiony.
W wielu polskich parafiach praktykuje się zwyczaj przyjmowania z parafii figury Matki Bożej do rodziny, do domu. Figurę Maryi przyjmuje się po Mszy św. roratniej, przeważnie na jeden dzień. Z reguły uczestniczące we Mszy dzieci biorą udział w losowaniu i w ten sposób zostaje wyznaczona rodzina, do której wędruje figura. Jest to dobra okazja do wspólnej modlitwy w domu w rodzinie.
Pośród wielu chrześcijan na całym świecie rozpowszechniony jest zwyczaj używania kalendarza adwentowego. Formy kalendarza mogą być różne. Pod daną datą można umieścić zakrytą okienkiem sentencję biblijną, zadanie do wykonania na dany dzień, dobre postanowienie, myśl która nawiąże do radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Wspólne odkrywanie poszczególnych okienek każdego dnia adwentu nie tylko łączy rodzinę ze sobą, ale coraz mocniej zespala ją z Chrystusem, a kalendarz adwentowy będzie przypominał o zbliżających się świętach.